- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

Звіт про періодичне відстеження результативності рішення ДКЦПФР від 04.08.2009 №884

Основна інформація

Назва звіту:
Звіт про періодичне відстеження результативності рішення ДКЦПФР від 04.08.2009 №884
Виконавець заходів з відстеження:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Тип відстеження:
Періодічне
Стан заходу:
Виконано
Строк виконання заходів з відстеження (начало):
29.05.2018
Строк виконання заходів з відстеження (кінець):
07.06.2018
Цілі прийняття акта:

Цілями державного регулювання були:

  • стимулювання запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів;
  • збільшення обсягу інвестицій (в т.ч. іноземних) за рахунок обігу деривативів;
  • вироблення основних вимог до реквізитів деривативів;
  • визначення вимог до процедури погодження базового активу деривативів;
  • встановлення чіткого порядку реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів та вичерпного переліку підстав для відмови у їх реєстрації.
Дані та припущення, на основі яких відстежувалася результативність, а також способи одержання даних:

Результативність Рішення відстежувалась при опрацюванні та аналізі документів, що подаються до Комісії фондовими біржами у процесі здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку.

Відстеження результативності даного регуляторного акта здійснене двома методами: статистичним та соціологічним.

В рамках статистичного методу відстеження проведено аналіз офіційної статистичної інформації щодо розвитку фондового ринку України (питома вага торгів за деривативами в загальному обсязі торгів на ринку цінних паперів, обсяг торгів деривативами, кількість фондових бірж, що запроваджують в обіг деривативи) та стану впровадження вимог регуляторного акта (кількість відмов в реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, кількість скарг від учасників ринку цінних паперів).

Статистичні показники:

Питома вага торгів з деривативами в загальному обсязі торгів на ринку цінних паперів, %

2010 рік – 2,74
2011 (I півріччя) – 9,69
2017 рік – 0,68

Обсяг торгів деривативами, млн. грн.

2010 рік – 3594,23
2011 (I півріччя) – 11003,44
2017 рік – 3171,92

Сума надходжень до державного бюджету від реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, грн.

2010 рік – 1054
2011 (I півріччя) – 204
2017 рік – 13120
Кількість фондових бірж, що запроваджують в обіг деривативи

2010 рік – 1
2011 (I півріччя) -1
2017 рік – 1

Кількість відмов в реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів

2010 рік – не має
2011 (I півріччя) – не має
2017 рік – не має

Кількість скарг від учасників ринку цінних паперів

2010 рік – не має
2011 (I півріччя) – не має
2017 рік – не має

Також за результатами проведення соціологічного опитування (опрацювання пропозицій та зауважень до регуляторного акта) даний регуляторний акт потребує змін .

Кількісні та якісні значення показників результативності акта:

Показники результативності регуляторного акта:

Показники результативності 2010 рік  

2011 рік

(І кв)

2017 рік
1  

 

Кількість фондових бірж, що запроваджують в обіг деривативи

 

1 1 2
2  

 

Кількість зареєстрованих деривативів

 

1 1 12
3  

 

Надходження до Державного бюджету України, грн.

 

1054 204 13120
4  

 

Обсяг торгів зазначеними фінансовими інструментами, млн. грн.

 

3594,23 11003,44 3171,92
5  

 

Середні часові витрати працівників ДКЦПФР/Комісії на реєстрацію змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, год.

 

48 48 168
6  

 

Середня заробітна плата працівників ДКЦПФР/Комісії, що відповідальні за реєстрацію змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів (за годину роботи), грн.

 

7,5 7,5 44,64
7  

 

Середні часові витрати працівників ДКЦПФР/Комісії на контроль за дотриманням порядку реєстрації та обігу деривативів, год.

 

24 24 84
8  

 

Середня заробітна плата працівників ДКЦПФР/Комісії, що відповідальні за контроль за дотриманням порядку реєстрації та обігу деривативів (за годину роботи), грн.

 

7,5 7,5 44,64
9  

 

Максимальний час, необхідний для реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів, робочих днів

 

30 30 21
Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей:

На сьогодні законодавство містить неоднозначні тлумачення суті деривативів, застосовуються різні визначення деривативів, а власне сам порядок реєстрації та обігу на фондовій біржі деривативів встановлений тільки у Положенні про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів (далі – Положення).

Правила фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів (Правила строкового ринку) є невід’ємною частиною Правил біржі.

Порядок реєстрації змін до Правил біржі встановлений Ліцензійними умовами провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) – діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку, затвердженими рішенням НКЦПФР (далі – Комісія) від 14 травня 2013 року № 818, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2009 року за № 818/16834 (із змінами) (далі – Ліцензійні умови).

Тобто, на сьогодні для реєстрації Правил (змін до Правил) фондова біржа відповідно до Ліцензійних умов подає до Комісії заяву про реєстрацію, обґрунтування, правила в новій редакції з урахуванням внесених змін та порівняльну таблицю.

А відповідно до Положення, фондова біржа для реєстрації Правил строкового ринку (змін до Правил строкового ринку) подає до Комісії лише заяву, обґрунтування, правила в новій редакції.

При цьому Ліцензійними умовами передбачено порядок дій Комісії у разі надання фондовою біржею для реєстрації змін до Правил біржі неповного пакету документів та у разі наявності в Комісії зауважень до змісту поданих документів.

Таким чином виникла необхідність узгодження та усунення невідповідностей між вимогами до оформлення та кількості документів, які подаються до Комісії фондовими біржами при реєстрації змін до Правил та змін до Правил строкового ринку, зазначених в Положенні та Ліцензійних умовах.

Сьогоднішній стан фінансового ринку України не дозволяє повністю виключити різкі коливання цін, що тягнуть за собою значну переоцінку відкритих позицій на строковому ринку.

З метою уникнення проблем з виконанням зобов’язань у такій ситуації та оцінки ризиків усіх позицій на рахунках учасників торгів доцільно зобов’язати фондові біржі розробляти систему гарантій та систему управління ризиками при укладанні та виконанні деривативів.

Крім того, враховуючи те, що 7 грудня 2017 року на міжнародній практичній конференції «Розвиток товарного біржового ринку», яка організована НКЦПФР спільно із Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору», учасники дійшли висновку, що побудова в Україні біржового ринку на ключові commodities такі як аграрна продукція (зерно, кукурудза, соняшник) та енергоносії (газ, електроенергія) створить додаткову вартість для цих ринків і сприятиме зростанню економіки. У перспективі п’яти років Україна має шанс створити ринок ф’ючерсних контрактів на агропродукцію приблизно у розмірі 8 мільярдів доларів США, а по енергоносіям – в обсязі понад 20 мільярдів доларів США.

Протягом 2017 року – І кварталу 2018 року фондові біржі активно подавали до Комісії документи для реєстрації зразкових форм деривативів на валюту, відсоткові ставки, нафту, кукурудзу та зерно, при цьому не здійснюючи ґрунтовний аналіз відповідного ринку цих товарів, зокрема, щодо надійності та доступності джерел даних, на підставі яких встановлюються значення/ціна виконання контракту, оцінки відповідності фінансового інструменту потребам ринку та клієнтів, інформації про програмний продукт та технічні засоби, які будуть використовуватись при укладанні та виконанні деривативів, що стало наслідком 3 випадків повернення пакету документів на доопрацювання.

Беручи до уваги великий об’єм коштів, що плануються залучатися на ринку ф’ючерсних контрактів, специфічні види базового активу цих деривативів та, у результаті, збільшену ризиковість зазначених ф’ючерсних контрактів, виникла необхідність проведення фондовими біржами більш цілеспрямованого, уніфікованого, та впорядкованого процесу розробки нового фінансового інструменту, та як наслідок, необхідність подання біржами до Комісії обґрунтування щодо доцільності внесення змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів на відповідний базовий актив.

Враховуючи вищезазначене, регуляторний акт має недостатній рівень досягнення визначених цілей, окремі його положення реалізуються неефективно, він потребує перегляду і внесення змін та доповнень.

Відтак Комісією розроблений проект рішення «Про затвердження Положення про порядок реєстрації змін до правил фондової біржі щодо запровадження в обіг на фондовій біржі деривативів», який найближчим часом буде прийнятий Комісією та направлений на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Рік:
2018
Квартал:
II квартал
Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами