13.07.2021

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісія) звертає увагу товарних бірж та інших учасників товарного ринку, які за допомогою електронних торгових систем здійснюють організацію торгівлі продукцією із забезпеченням обов’язковості централізованого вчинення та централізованого виконання правочинів, на необхідність приведення з 01 липня 2021 р. своєї діяльності у відповідність до вимог Законів України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та «Про товарні біржі» та обов’язок отримання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках – діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, що видається Комісією.

Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діяльність з організації торгівлі продукцією здійснюється виключно товарними біржами на підставі відповідних ліцензій, виданих Комісією.

Законом України «Про товарні біржі» передбачено, що з 01 липня 2021 р. товарні біржі мають право провадити свою діяльність виключно за умови отримання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках – діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах.

Статтею 2 Закону України «Про товарні біржі» визначено, що біржовим товаром є актив, допущений до біржових торгів на товарній біржі згідно з правилами такої товарної біржі, а саме: продукція та інші речі, визначені родовими ознаками.

Вищезазначеним Законом до продукції, окрім іншого, віднесена деревина, що також є річчю, визначеною родовими ознаками.

У той же час прикладом систем, які забезпечують обов’язковість централізованого вчинення та централізованого виконання правочинів при організації торгівлі деревиною, є електронна торгова система Державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» та електронна торгова система Державного підприємства «Прозорро.Продажі» в частині проведення електронних аукціонів з продажу підприємствами – постійними лісокористувачами окремих партій необробленої деревини.  Оскільки документи щодо функціонування зазначених вище електронних торгових систем містять положення, які передбачають обов’язковість централізованого вчинення та централізованого виконання правочинів то, відповідно, адміністратори/оператори таких систем повинні привести свою діяльність у відповідність до вимог діючого законодавства та звернутись до Комісії із заявою про видачу ліцензії.

Також звертаємо увагу, що нормами статті 48 ЗУ «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Комісії надано право встановлювати факт наявності в документах, що регулюють діяльність багатосторонньої системи (електронної торгової системи), положень, що передбачають обов’язковість централізованого вчинення та централізованого виконання правочинів.

Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами