Створення акціонерного товариства
Під час створення товариства його акції підлягають приватному розміщенню виключно серед засновників. Створення товариства здійснюється за такими етапами:
1) проведення зборів засновників, на яких приймаються рішення про:
- створення товариства
- визначення уповноваженої(их) особи (осіб) засновника (засновників) (прізвище, ім’я та по батькові – для фізичної особи; найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження та номери телефонів (факсу) – для юридичної особи), якій (яким) надаються повноваження здійснювати дії, пов’язані зі створенням товариства (у разі необхідності);
- приватне розміщення акцій;
- погодження умов засновницького договору (у випадку прийняття рішення про укладання засновницького договору).
У разі заснування акціонерного товариства однією особою рішення, які повинні прийматися зборами засновників, приймаються цією особою одноосібно.
2) укладання засновницького договору (у випадку прийняття засновниками рішення про укладання засновницького договору);
3) подання заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску (випусків) акцій до центрального апарату Комісії;
4) реєстрація Комісією випуску (випусків) акцій та видача тимчасового свідоцтва (тимчасових свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) акцій;
5) присвоєння акціям міжнародного ідентифікаційного номера цінних паперів;
6) укладання з Центральним депозитарієм цінних паперів договору про обслуговування випусків цінних паперів;
7) оформлення і депонування тимчасового глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів;
8) приватне розміщення акцій серед засновників товариства;
9) оплата засновниками повної номінальної вартості акцій;
10) проведення установчих зборів, на яких приймаються рішення про:
- заснування товариства;
- затвердження оцінки майна, майнових та немайнових прав, які вносяться засновниками в рахунок оплати акцій товариства, визначеної відповідно до статті 8 Закону України «Про акціонерні товариства»;
- затвердження результатів приватного розміщення акцій серед засновників товариства;
- затвердження статуту товариства;
- утворення органів товариства;
- обрання членів наглядової ради, голови колегіального виконавчого органу товариства (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу товариства), членів ревізійної комісії (ревізора);
- обрання лічильної комісії;
- уповноваження представника (представників) на здійснення подальшої діяльності щодо утворення товариства (у разі необхідності);
- вчинення інших дій, необхідних для створення товариства.
У разі заснування акціонерного товариства однією особою рішення, які повинні прийматись установчими зборами, приймаються цією особою одноосібно;
11) реєстрація товариства та його статуту в органах державної реєстрації;
12) подання до центрального апарату Комісії звіту про результати приватного розміщення акцій;
13) реєстрація Комісією звіту про результати приватного розміщення акцій;
14) отримання свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) акцій та зареєстрованого звіту про результати приватного розміщення акцій.
15) оформлення та депонування глобального сертифіката в Центральному депозитарії цінних паперів;
16) видача засновникам товариства документів, що підтверджують право власності на акції.
Реєстрація випуску (випусків) акцій, реєстрація звіту про результати приватного розміщення акцій або відмова у відповідній реєстрації здійснюються Комісією.
Про документи, які подаються для реєстрації випуску акцій можна дізнатись за посиланням.
Реєстрація випусків акцій акціонерних товариств з державною часткою у статутному капіталі, що були створені до набрання чинності Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” (випуск акцій яких не зареєстровано в установленому законом порядку) та переведення таких випусків у систему депозитарного обліку здійснюються здійснюються згідно окремого Порядку, затвердженого рішенням Комісії.
Реєстрація випуску акцій акціонерних товариств, у тому числі холдингових компаній, при їх створенні шляхом корпоратизації державних підприємств або у процесі приватизації державних підприємств, підприємств, утворених на базі орендованого майна та заснованих на базі об’єднання майна різних форм власності, регулюється окремим Порядком, затвердженим рішенням Комісії.
Збільшення і зменшення статутного капіталу
При публічному або приватному розміщенні додаткових акцій у разі збільшення статутного капіталу товариства із залученням додаткових внесків здійснюється реєстрація випуску акцій, проспекту емісії акцій та реєстрація звіту про результати публічного або приватного розміщення акцій. Реєстрація випуску акцій та проспекту емісії акцій здійснюється одночасно.
При збільшенні статутного капіталу товариства за рахунок спрямування до статутного капіталу додаткового капіталу (його частини) або спрямування до статутного капіталу прибутку (його частини) здійснюється реєстрація випуску акцій, звіт про результати розміщення акцій до реєструвального органу для реєстрації не подається.
При зменшенні статутного капіталу товариства шляхом зменшення номінальної вартості акцій або шляхом анулювання раніше викуплених товариством акцій та зменшення їх загальної кількості здійснюється реєстрація випуску акцій, звіт про результати розміщення акцій до реєструвального органу для реєстрації не подається.
Детальніше про збільшення та зменшення статутного капіталу акціонерних товариств можна дізнатись за посиланням.
Здійснення емісії акцій (а також реєстрація таких випусків і зупиненння їх обігу) акціонерних товариств, які створюються шляхом злиття, поділу, виділу чи перетворення, а також акціонерних товариств, до яких здійснюється приєднання, регулюється окремим Порядком, затвердженим рішенням Комісії.