- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

29.09.2021

Вчора, 28 вересня 2021 року, Член НКЦПФР (Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) Юрій Бойко взяв участь у експертній дискусії на тему «Накопичувальна пенсія — українська мрія чи реальність?».

Обговорюючи з учасниками заходу питання створення фонду гарантування вкладів в НПФ (недержавних пенсійних фондах), пан Бойко зауважив: «Перш за все, створення механізму гарантування вкладів в НПФ залежить від того, яку модель для себе вибере Україна, і саме вона буде правильною. Якщо дивитись на європейський та міжнародний досвід, то на всіх ринках працюють різні моделі. Однак, коли ми говоримо про гарантії, то на мою думку, тут доречніше розглядати систему ризиків. Вона є більш масштабною. Це комплекс заходів, починаючи як з системи функціонування інфраструктури, яка має забезпечити гарантії, так і самої форми гарантій, які між собою тісно пов’язані».

Якщо розглядати гарантії, то є три форми захисту від інвестиційного ризику:
– можна відмовитись від механізму гарантій, використовуючи для хеджування інструменти фінансового ринку, наприклад, обираючи варіанти деривативів;
– можна використовувати гарантії повернення, надані третіми особами, наприклад, сервіс-провайдерами пенсійного фонду, їх об’єднаннями чи використовувати інші форми колективної передачі ризиків;
– можна створити резервні фонди як у самому НПФ, так і на рівні компаній з управління активами.

В світовій практиці зустрічається різноманіття форм гараній:
– гарантія повернення капіталу (гарантія нульового доходу);
– гарантія фіксованої дохідності;
– інфляційно-орієнтована або індексно-орієнтована гарантія, яка забезпечує дохідність на рівні індексу споживчих цін або обраного бенчмарку;
– поточна (щорічна) номінальна гарантія;
– плаваюча гарантія.

Важливо розуміти, що гарантії безоплатними не бувають і кожен з цих видів гарантій має свою ціну. За них в кінцевому результаті розраховуються або платники податків (у випадку державних гарантій), або ж учасники системи ( у вигляді недоотриманої дохідності власних інвестицій). І чим більший обсяг покривається гарантією (внески, дохід, дохід на рівні бенчмарку тощо), тим вона дорожча.

Юрій Бойко додав: «Щодо структури активів, то вже сьогодні для третього та в найближчій перспективі для другого рівнів пенсійного забезпечення передбачена чітка структура, куди саме можуть бути вкладенні пенсійні кошти. Це і банківські інструменти, і цінні папери та ін . Наразі проблема саме з фінансовими інструментами, бо єдиним придатним в поточній ситуації інструментом для вкладення пенсійних коштів є ОВДП. Саме над вирішенням цього питання працює Комісія. Ми хочемо, щоб ринки капіталу отримали широкий спектр ефективних фінансових інструментів, які будуть використовуватися для формування якісного портфелю пенсійних інвестицій».

Організатор – Мережа захисту національних інтересів «АНТС».

Участь у дискусії брали: Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, Віталій Мельничук, Віце-президент інвестиційної компанії «КІНТО», Данило Монін, економічний експерт Офісу простих рішень і результатів Офісу Національної ради реформ, Олена Сотскова, Голова Ради Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів.

Модератор – Наталія Веселова, учасниця Мережі захисту національних інтересів «АНТС», народний депутат України 8 скликання.

Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами