- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

12.07.2021

Сьогодні не згасає інтерес до теми створення в Україні універсального хабу для торгівлі енергетичними, аграрними та фінансовими активами. Уряд уже підписав Меморандум з міжнародними партнерами та визначив відповідальні органи, які будуть працювати над реалізацією проєкту NEXT UKRAINE (Національної біржи з торгівлі капіталом та товарами). Але виникає багато питань, адже ідея є досить амбітна для українського ринку капіталу та цікавить учасників ринку. Редакція StockWorld.com.ua вирішила детально розібратись в цьому питанні та поспілкуватись з Членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Арсеном Ільіним.

SW: Ви з нової команди НКЦПФР, а над проєктом Комісія працювала ще до Вашого приходу на посаду. Розкажіть, будь ласка, чи щось змінилось в проєкті, чи ідея залишилось тією ж самою?

АІ: Основні моменти та ідея залишаються незмінними, Україна має можливість отримати сучасну платформу, яка буде адаптована в життя української ринкової структури. Це може стати абсолютно новим етапом у історії нашої фінансові системи, але до цього потрібно ще дійти.

Попереднє керівництво мало власне бачення розвитку цих подій. Але наша команда оцінює ситуацію об’єктивно і ми розуміємо, що поки завчасно говорити про кінцевий результат реалізації цього проєкту, його сутність та форми.

SW: Меморандум уже підписаний, що наразі відбується?

АІ: Так, підставою для запуску цього проєкту є Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та донорськими організаціями. Ми говоримо про домовленість щодо створення основи для подальшої співпраці усіх зацікавлених сторін процесу. Наразі триває процес техніко-економічного обґрунтування.

SW: В чому суть цього техніко-економічне обґрунтування?

АІ: Найближчим часом буде проведена детальна аналітична робота, в результаті якої можна побачити оптимальну модель та отримати розуміння про комерційну життєздатність проєкту. Враховуючи, що ми прагнемо інтеграції з існуючою ринковою інфраструктурою, тому потрібно бачити цілісну картину, оцінювати всі можливості та ризики.

SW: Які наступні кроки?

АІ: Аналітичний підхід сам по собі уже передбачає збір інформації. Тому паралельно з першим етапом будуть проведенні ряд робочих консультацій та зустрічей всіх зацікавлених сторін проєкту — донори, приватний сектор, регулятори, представники влади та ін. Потрібно зібрати достатньо інформації та ефективно проаналізувати її для досягнення бажаного результату.

SW: Чи обговорювали ідею створення проєкту з учасниками ринку?

АІ: Ми очікуємо та розраховуємо на співробітництво та залучення існуючих учасників фінансових, валютних та товарних ринків. Нам важливо врахувати позицію ринку, адже ця структура пропонується, перш за все, для розширення можливостей їх роботи в майбутньому.

SW: На кінець року, що планується отримати від роботи над проєктом. Чи є якісь дедлайни?

АІ: Терміни роботи зазначені в Меморандумі. Планується, що до кінця року буде проведена аналітична робота і консультації, а також підготовленоо техніко-економічного обґрунтування. Одним із етапів має стати розробка плану реалізації проєкту та створення відповідного підрозділу з управління проєктом.

SW: Розглядається торгівля енергетичними, аграрними та фінансовими активами. Що ще може потрапити до цього переліку?

АІ: Це основні ринки, які розглядаються для цього проєкту. Також до цього кошику може потрапити ринок деревини. Але тут потрібно відзначити, що основним критерієм для будь-якого товару, що потенційно може потрапити на такий торговий майданчик – це стандартизованість товару та його відповідність Закону України 738-IX «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

SW: Чи є якісь очікування у Вас від моделі такого проєкту?

АІ: В майбутньому така платформа може надати учасникам ринку можливість здійснювати хеджування своїх ризиків шляхом торгівлі за участі центрального контрагенту, використання деривативів, що принесе величезну користь як українським, так і міжнародним виробникам та трейдерам, і може значно збільшити ліквідність ринку. Модель повинна будуватись на надійній юридичній та сучасній технологічній складових, а також належному регулюванню.

 

Джерело: StockWorld

Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами