- твоя інвестиція в перемогу та майбутнє України

Інформація про виконання заходів з попередження, виявлення та припинення правопорушень, пов’язаних з корупцією у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку за 2016 рік

Загальна інформація про документ

№:
1
Дата затвердження:
30.03.2017
Тема:
Запобігання корупції
Категорія:
Інформація
Статус:
До відома
Видавець:
НКЦПФР

Змiст документу

Інформація про виконання заходів з попередження,

виявлення та припинення правопорушень,

пов’язаних з корупцією у національній комісії з

цінних паперів та фондового ринку за  2016 рік

 

З метою реалізації вимог антикорупційного законодавства було затверджено План роботи з проведення заходів щодо запобігання і протидії корупції в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку на 2016 рік, який затверджено рішенням НКЦПФР від 17.12.2015 року № 2129, інформацію про стан виконання заходів, спрямованих на запобігання проявам корупції було включено для щоквартального розгляду на засіданнях Комісії.

На виконання Антикорупційної стратегії на 2015 – 2017 роки до Міністерства юстиції України листами НКЦПФР від 12.02.2016 № 20/02/3249 та від  15.04.2016
№ 20/02/8936 було подано Інформацію про виконання заходів з попередження, виявлення та припинення правопорушень, пов’язаних з корупцією у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку за 2015 рік, за І квартал 2016 року відповідно, Інформацію щодо виконання заходів з питань запобігання і протидії корупції за І півріччя  2016 року та за 9 місяців 2016 року було подано до Національного агентства з питань запобігання корупції листами НКЦПФР від 15.07.2016 № 20/02/15650 та від 13.10.2016 № 20/02/21826.

З метою підвищення особистої відповідальності та суворого додержання антикорупційного законодавства, усунення причин та умов, що можуть сприяти вчиненню цих порушень:

– на нарадах та засіданнях НКЦПФР систематично розглядались питання щодо запобігання і протидії корупції серед працівників НКЦПФР;

– постійно доводились до відома зміни, які відбувалися в антикорупційному законодавстві;

– проводилась роз’яснювальна робота серед працівників НКЦПФР щодо недопущення фактів прояву корупції та попередження про персональну кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень,  пов’язаних з корупцією;

– повідомлялись факти про  викриття корупції серед працівників інших органів державної влади.

Здійснювався комплекс заходів щодо проведення прозорого відбору кандидатів на зайняття вакантних посад державних службовців в центральному апараті НКЦПФР. Відповідно до пункту 11 частини  першої  статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на офіційному сайті НКЦПФР для вільного доступу та користування розміщена інформація про діяльність суб’єктів владних повноважень, а саме про: вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад.  Інформація про оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад та перелік питань на перевірку знань законодавства та нормативно-правових актів України з урахуванням специфіки НКЦПФР розміщувалась на офіційному сайті Комісії та НАДС.

Для запровадження дієвого механізму зворотного зв’язку з громадськістю щодо повідомлень про виявлені факти корупційних правопорушень на офіційному веб-сайті НКЦПФР розміщено інформацію про функціонування телефонної «гарячої лінії «Запобігання проявам корупції» Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.  Відповідно до наказу Голови Комісії від 10.12.2012 № 1109 «Про запровадження телефонної «гарячої лінії» Запобігання проявам корупції» режим роботи «гарячої лінії»: з 11.00 до 13.00 години кожен четвер місяця. Телефон «гарячої лінії»: 254-24-33.

Забезпечувався доступ громадськості для ознайомлення з проектами нормативно-правових актів, розробниками яких виступає Комісія, які розміщувались на офіційному веб-сайті Комісії у розділі «Діяльність НКЦПФР» – «Регуляторна діяльність» – «Проекти регуляторних актів» (http://№nssmc.gov.ua/activities/regulator/projects).  Проекти нормативно-правових актів, що розміщуються на сайті, доступні для вільного обговорення та висловлення пропозицій.

Систематично оновлювалась інформація, яка розміщена у рубриці «Запобігання проявам корупції»  на офіційному веб-сайті НКЦПФР у розділі «Про НКЦПФР» – «Державна служба» (http://www.nssmc.gov.ua/about/service/corruption).

На виконання Плану заходів на 2016 рік із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 11.01.2016 року № 103 та наказу Голови Комісії від 17.03.2016 року № 36, протягом 2016 року у Навчально-методичному центрі Держфінмоніторингу України Державної служби фінансового моніторингу України за програмою «Боротьба з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму» підвищили кваліфікацію 5 працівників Комісії.

За участю представника департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України 15 лютого 2016 року у конференц-залі Комісії було організовано та проведено лекцію з державними службовцями центрального апарату Комісії на тему: «Декларування майна, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру за 2015 рік». В лекції прийняли участь 52 працівника НКЦПФР.

У травні 2016 року один працівник Комісії  пройшов підвищення кваліфікації в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України за темою: «Етичні засади державної служби. Оновлення влади»; двоє працівників управління взяли участь у семінар-нараді, яка була організована Національним агентством з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) за темою: «Організація діяльності уповноважених підрозділів (осіб) щодо запобігання та виявлення корупції».

04 жовтня 2016 року працівниками уповноваженого підрозділу щодо запобігання та виявлення корупції Комісії було проведено внутрішній навчальний семінар у формі презентації по дотриманню вимог антикорупційного законодавства та заповненню декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в електродному форматі. В семінарі для категорії «Б» прийняло участь 20 працівників Комісії.

У листопаді 2016 року за програмою тематичного короткострокового семінару з підвищення кваліфікації з питань запобігання  і протидії корупції підвищили кваліфікацію два працівника Комісії в Інституті післядипломної освіти Національної академії внутрішніх справ України та 4 працівника – в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України; у грудні 2016 року два працівника Комісії прийняли участь у тренінгах організованих НАЗК за темами: «Превентивні антикорупційні механізми та їх реалізація уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання та виявлення корупції» та «Проведення оцінки корупційних ризиків та підготовка антикорупційних програм в органах влади, суб’єктах господарювання державної форми власності»:

Представники уповноваженого підрозділу щодо запобігання та виявлення корупції Комісії включено до складу комітету з конкурсних торгів. В період з січня 2016 року по липень 2016 року Комітетом з конкурсних торгів проведено 17 засідань відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель».

У серпні 2016 року в дію вступив Закон України «Про публічні закупівлі» відповідно до якого утворено Тендерний комітет. З серпня 2016 року тендерним комітетом проведено 26 засідань щодо основної діяльності тендерного комітету. Оголошено 4 закупівлі за процедурою відкриті торги (2 закупівлі відбулося, 2 закупівлі не відбулося)  та 1-ну переговорну процедуру закупівлі, яка згодом була відмінена. Додатково оголошено 19 допорогових закупівель з яких 16 відбулося, 2 не відбулося та 1 була відмінена.

Відповідно, складено 16 протоколів про визначення переможця та 1 про відміну закупівлі. Додатково було оприлюднено 4 звіти про укладені договори, 1 з яких скасовано у зв’язку з анулюванням договору. Детальніше можливо ознайомитися за посиланням:https://prozorro.gov.ua/tender/search/?edrpou=37956207.

Відповідно до рішення НАЗК  від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», до 01 січня 2017 року усі суб’єкти, які не подавали декларації на першому етапі декларування, продовжували  подавати декларації за формою та в порядку, встановленими Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Так, суб’єкти декларування категорії «В», які звільнялися, подавали декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями. На виконання вимог статті 12 Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» для здійснення перевірки достовірності зазначених у декларації відомостей копії декларацій звільнених суб’єктів декларування  протягом десяти днів надсилалися до територіальних органів (ДПІ) за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування.

Крім того, державними службовцями НКЦПФР, які звільнялися підписувалися зобов’язання  щодо подання декларацій за звітній рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК.

Також, відповідно до рішення НАЗК від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» службові особи, які станом на
01 вересня 2016 року займали згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище подавали шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК щорічні декларації за 2015 рік.

Для своєчасного заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларації в електронному вигляді з використанням власного ЕЦП, працівникам, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище було підготовлено Пам’ятку про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій; надіслано для ознайомлення та застосування під час заповнення декларації на офіційному веб-сайті НАЗК  роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, яке затверджене Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016  № 3; надіслано навчальне відео із заповнення декларацій у системі «Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

До початку роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Комісія вела облік запитів щодо надання відомостей, зазначених у деклараціях працівників Комісії, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 № 16 «Про затвердження Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента», яка наразі втратила свою чинність.

Так, протягом січня-серпня 2016 року до Комісії надійшло чотири запити щодо надання копій декларацій за минулі роки. Відповідно до законодавства було надано запитувану інформацію з урахуванням обмежень, встановлених Законом.

Частиною четвертою статті 57 Закону України «Про запобігання корупції», визначено, що спеціальна перевірка щодо наявності в особи корпоративних прав проводиться Міністерством юстиції України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Комісією проводиться спеціальна перевірка відповідно до статті 56 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 171 (далі – Порядок) та рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.06.2016 року № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків».

Так,  за 2016 рік  від органів державної влади щодо проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища та посад з підвищеним корупційним ризиком надійшло  3369 запитів.  Всі запити опрацьовуються своєчасно відповідно до законодавства, у семиденний термін.

З метою правильності оформлення та надсилання до НКЦПФР органами державної влади  запитів про перевірку відомостей щодо наявності корпоративних прав на офіційному веб-сайті Комісії у розділі «Про НКЦПФР» було створено рубрику  «Спецперевірка» (http://www.nssmc.gov.ua/about/suprchck), де розміщено  витяг із закону України «Про запобігання корупції»; роз’яснення Міністерства юстиції України «Щодо особливостей застосування антикорупційного законодавства в частині проведення спеціальної перевірки»,  постанову Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 «Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком» та рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.06.2016 року № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків».

Протягом 2016 року вживались заходи щодо зменшення корупційних ризиків в процедурах прийняття рішень.

Узагальнювались заходи щодо усунення виявлених корупційних ризиків за Методикою оцінки корупційних ризиків, яку було запроваджено на пілотній основі проектом FINREP II в Комісії з метою розробки антикорупційної стратегії.

Забезпечується реалізація заходів з питань запобігання корупції щодо формування нетолерантного ставлення працівників Комісії до корупції та щодо запобігання конфлікту інтересів:

  • розроблялись інформаційні листівки щодо нетолерантного ставлення працівників Комісії до дій пов’язаних з корупцією;
  • здійснювалась трансляція кодексу етики та етичних засад;
  • надавалась методична та консультаційна допомога з питань дотримання вимог
  • антикорупційного законодавства;
  • анкетування працівників з метою виявлення та запобігання конфлікту інтересів.

Забезпечувалось обов’язкове письмове ознайомлення працівників із заборонами та обмеженнями щодо використання службового становища, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, одержання подарунків (пожертв), роботи близьких осіб, а також про своєчасне врегулювання конфлікту інтересів;

З метою врегулювання конфлікту інтересів, у разі його виникнення, постійно оновлювалась інформація про працюючих в НКЦПФР близьких осіб.

Також, працівники Комісії інформувались щодо чіткого розмежування службових обов’язків та приватного життя, попереджались про відповідальність за порушення  вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. У разі якщо виконання якогось конкретного завдання стикається з приватними інтересами працівника НКЦПФР або інтересами сторонніх осіб, відносно яких працівник НКЦПФР відчуває себе зобов’язаним,  він зобов’язаний одразу повідомити про це свого керівника, щоб керівник міг відповідно відреагувати, наприклад звільнити працівника НКЦПФР від виконання даного завдання.

Повідомлень  про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів від працівників Комісії до безпосередніх керівників, Керівника апарату та Голови Комісії щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів не надходило та не зареєстровано.

Також інформуємо, що протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень щодо працівників Комісії не складалися. Інформації щодо кримінальних проваджень стосовно працівників Комісії,  обвинувальні вироки суду та рішення судів стосовно працівників Комісії за 2016 рік до Комісії не надходили.

Форма звернення

Введіть адресу

Введіть назву організації

Введіть ПІБ

Введіть посаду

Фізична особа
Заява (клопотання)

Введіть email

Повідомити про корупцію

Введіть повідомлення

Зв'язатися з нами