НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

МВФ надало рекомендації щодо збільшення інституціональної та фінансової незалежності НКЦПФР

Обговорення

В період роботи місії МВФ у Києві в липні поточного року, міжнародні експерти оцінили достатність операційної та фінансової самостійності, підзвітності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), її правозастосовних повноважень і повноважень у сфері міжнародного співробітництва. За результатами проведеної оцінки, МВФ розробило рекомендації щодо змін, необхідних для зміцнення відповідності законодавчої бази України цілям і принципам регулювання у сфері цінних паперів Міжнародної організації комісій з цінних паперів (IOSCO).
 
Зокрема, експерти зазначили, що НКЦПФР стикається зі значними проблемами, виконуючи свою функцію регулятора ринку цінних паперів України. Обсяги діяльності на національному ринку протягом кількох останніх років скорочувалися, однак масштаб порушень на кшталт випуску «фіктивних» цінних паперів і торгівлі ними залишається великим. Для вирішення цих проблем Комісії потрібні ресурси, повноваження та здатність вживати ефективних заходів у сфері регулювання, нагляду та правозастосовної діяльності, вважають у МВФ.
 
Як член міжнародної спільноти з регулювання у сфері цінних паперів НКЦПФР має співробітничати зі своїми міжнародними партнерами та надавати їм допомогу. Однак на даний час Комісія не здатна дотримуватися взаємних зобов’язань через значні прогалини в її слідчих, правозастосовних повноваженнях, а також у повноваженнях у сфері міжнародного співробітництва. Наявність цих повноважень є передумовою для здобуття статусу сторони Багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння (БМВ) IOSCO. Пріоритетний характер мають зміни, покликані зміцнити здатність НКЦПФР вести розслідування діяльності будь-яких юридичних і фізичних осіб, та вимагати надання інформації від будь-якої юридичної або фізичної особи, одержувати доступ до інформації з обмеженим доступом (банківська таємниця тощо), надавати допомогу іноземним органам навіть за відсутності наявного порушення законодавства України про цінні папери, а також забезпечувати конфіденційність інформації, одержаної на підставі БМВ IOSCO.
 
Рівень операційної незалежності НКЦПФР, на думку експертів МВФ, не відповідає рівневі, який очікується від незалежного органу регулювання. Найсуттєвішими є обмеження, накладені на інспекційну діяльність Комісії. Мораторії на проведення перевірок, обмеження щодо періодичності та тривалості перевірок, а також вимога про узгодження деяких перевірок з іншим державним органом суперечать стандартам, установленим IOSCO. 
 
Під час розробки нормативних актів НКЦПФР ззовні – з боку Державної регуляторної служби та Мін’юсту - контролюється як процес їх ухвалення, так і деякі аспекти змісту нормативних актів. Звільнення НКЦПФР від обов’язку реєстрації своїх нормативних актів у Мін’юсті, розв’яже ці проблеми, впевнені міжнародні експерти. Таке рішення запровадить для нормативних документів НКЦПФР, що регулюють діяльність на ринку цінних паперів, режим, аналогічний режимові, встановленому для нормативних актів НБУ з питань банківського нагляду.
 
У МВФ також викликають занепокоєння поточні обмеження фінансової незалежності НКЦПФР. На оплату праці та накладні витрати протягом останніх 3 років припадало від 88% до 90% бюджету регулятора. Крім того, бюджет не передбачає ні капітальних витрат, ні видатків на системи інформатизації. Така ситуація не дозволяє залучати досвідчених працівників та інвестувати у технології, що  знижує ефективність наглядової діяльності Комісії. Адже ринки цінних паперів є технологічно ємними секторами, тому для належного виконання своєї роботи органам регулювання цих ринків потрібні технології належного рівня, нагадують у МВФ.
 
Перехід на самофінансування за рахунок зборів за адміністративні послуги та річної плати за нагляд з об’єктів регулювання потенційно міг би розв’язати проблеми з фінансуванням регулятора. Аби уникнути можливого конфлікту інтересів, експерти МВФ рекомендують створити належні механізми врядування – наприклад, зовнішня Бюджетна Рада - для визначення розмірів оплати праці співробітників Комісії, напрямків фінансування тощо.
 
«Реалізація наданих МВФ рекомендацій, втілення їх в законодавчих та нормативних актах дозволить зміцнити Комісію, підвищити її інституційну та фінансову незалежність для ефективного нагляду за ринком цінних паперів. Фактично це є передумовою створення повноцінного фінансового ринку з регулюванням відповідно до міжнародних стандартів», - впевнений голова НКЦПФР Тимур Хромаєв
 

З повною версією звіту можна ознайомитись тут http://www.imf.org/external/lang/ukrainian/pubs/ft/scr/2015/cr15284u.pdf.

 

 


← Назад

Також цікаво

 • 27.07.2017 Зміни до нормативно-правових актів НКЦПФР щодо удосконалення порядку реєстрації випуску акцій

  Детальніше →
 • 27.07.2017 Зміни до Порядку реєстрації випусків акцій при спрощеній процедурі реорганізації та капіталізації банків

  Детальніше →
 • 20.07.2017 Експерти виступають за якнайшвидше впровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення

  Детальніше →
 • 19.07.2017 Національний депозитарій оголосив тендер на створення нового програмного комплексу з депозитарного обслуговування

  Детальніше →
 →
Вхід


Зареєструватися

Найближчі події

 • 20-22 червня 2017 року в Києві відбудеться Міжнародна конференція з питань корпоративного управління
  Детальніше →
 • 20 – 21 червня Олександр Панченко візьме участь у засіданні IFC у Відні
  Детальніше →
 • 19 – 21 червня Олександр Панченко візьме участь у спільному засіданні OECD та IOPS в Парижі
  Детальніше →
 →